Każdy kto ma w swoim domu zmywarkę z pewnością docenia komfort posiadania tego urządzenia. Do korzyści jakie daje nam zmywarka każdy zaliczyłby przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Ale czy znane Wam są poniższe ciekawostki związane ze zmywarkami?Potrzeba matką wynalazków :) Jak to się stało, że powstała zmywarka?


Pierwszą zmywarką była manualnie napędzana zmywarka stworzona przez amerykańską gospodynię domową
Josephine Cochrane z Chicago. Wspólnie z mężem stworzyli urządzenie myjące naczynia, dlatego, że Pani Josephine była mistrzynią w tłuczeniu porcelanowych naczyń podczas ręcznego zmywania. Aby temu zapobiec stworzyli "dzieło" - genialne urządzenie, które zostało opatentowane 28 grudnia 1886 roku, a niedługo potem, dzięki wdrożeniu silnika parowego zmywarka zaczęła podbijać serca lokalnych gospodyń domowych :)

Jaki element konstrukcyjny zmywarki jest kluczowy?

To spryskiwacz. Dzięki niemu woda, która jest w odpowiedniej temperaturze i pod ciśnieniem spryskuje naczynia. Odpowiednie cisnienie sprawia, że spryskiwacz się obraca wokół własnej osi za sprawą wytworzonego napędu. Oprócz spryskiwaczy można tez spotkać dodatkowe zraszacze na tylnej ścianie zmywarki, które wspomagają mycie płaskich naczyń.


Te elementy składają się na zmywarkę, już od dziesiątek lat


Właściwie nic się nie zmieniło od dziesiątek lat jeśli chodzi o podstawową konstrukcję zmywarek. Do głównych elementów konstrukcyjnych zaliczamy m.in. filtry, grzałki, rozdzielacz wody, zbiornik na wodę, panel sterujący (manualny lub LCD), spryskiwacz, pompę, dozownik, kosz, zmiękczacz wody oraz programator. 

Jak dzielimy zmywarki? To proste

1. Pozdstawowy podział to zmywarki gastronomiczne lub domowe
2. Sterowanie zmywarek: sterowanie mechaniczne oraz elektryczne (w dwóch wariantach – w pełni oraz częściowo zautomatyzowanym)
3. 
Wymiary zmywarek: 

  • 85/60/60 (zmywarki duże, szerokie)
  • 85/45/60 (zmywarki małe, wąskie)
  • 45/55/46 (zmywarki mini, kompaktowe)